O zaletach soczewicy czerwonej było już przy okazji zupy z soczewicą, jednak dla przypomnienia: dużo białka roślinnego, kwasu foliowego, witamin z grupy B. Dziś na obiad i do zamrożenia pierogi z soczewicą i pieczarkami.

pierogi
Pierogi z soczewicą i pieczarkami

 

Składniki (porcja na około 50 pierogów):

na ciasto

  • 250 g mąki pszennej
  • 125 g wody
  • 4 łyżki oleju
  • 1 jajko
  • szczypta soli

na farsz

  • szklanka soczewicy
  • 8 pieczarek
  • 1 cebula
  • 2 łyżki masła
  • sól, pieprz do smaku

Przygotowanie:

Najpierw przygotowujemy farsz. Soczewicę zalewamy wodą i zostawiamy na godzinę, można też nie zostawiać. Po tym czasie płuczemy ją i zalewamy świeżą wodą w stosunku 2:1, tzn. 2 szklanki wody na szklankę soczewicy, lekko solimy i gotujemy do miękkości przez około 15-20 minut.

Pierogi z soczewicą i pieczarkami
Pierogi z soczewicą i pieczarkami

Pieczarki obieramy i kroimy na małe kawałki, cebulę siekamy na drobno. Na maśle podsmażamy pieczarki, następnie dorzucamy cebulę, a na koniec ugotowaną soczewicę. Chwilę przesmażamy i doprawiamy solą i pieprzem. Na koniec blendujemy na gładką masę, gdyby farsz był za suchy, można dolać około 2 łyżki wody, ale w pierogach nie będzie czuć, że farsz jest suchy. Pozostawiamy go do wystygnięcia. W tym czasie przygotowujemy ciasto.

Ile osób, tyle przepisów na ciasto pierogowe. Mój przepis zawsze się sprawdza, nie trzeba się nad nim za specjalnie namęczyć, łatwo się rozwałkowuje i dobrze znosi mrożenie. Mąke przesiewamy do miski. Wodę gotujemy i gorącą wlewamy do mąki. Mieszamy łyżką, dodajemy sól i po około 5 minutach jajko.

Na koniec olej i wyrabiamy rękoma, ale wyrabianie trwa naprawdę krótko, aż do uzyskania jednolitej masy ciasta. Zostawiamy chwilę, aby ciasto się rozluźniło. Odrywamy po kawałku, a resztę zostawiamy pod ścierką, aby ciasto się nie przesuszało. Rozwałkowujemy, wycisnamy kółka, na każde nakładamy łyżeczka farsz i zalepiamy. Gotujemy we wrzącej, osolonej wodzie z dodatkiem oliwy z oliwek przez 2-3 minuty od wypłynięcia.

2 thoughts on “Pierogi z soczewicą i pieczarkami”

  1. Czy pierogi mogę po ugotowaniu zamrozić. 50 nie zjemy i tak się zastanawiam czy przed czy po ugotowaniu mrozić.
    Pozdrawiam
    Ps.Pyszny blog

    1. Dziękuję bardzo 🙂 Oczywiście, można zamrozić. Najlepiej po ugotowaniu, choć porcję przeznaczoną do mrożenia polecam tak naprawdę zahartować, tzn. Gotować połowę mniej czasu, ja tak około kilkanaście sekund po wypłynięciu na wierzch gotującej się wody:) Rozłożyć na talerzu i polać odrobiną oliwy z oliwek i po wystygnięciu włożyć na przykład w woreczek do mrożenia lub dowolne opakowanie:) Ja jeszcze po włożeniu do zamrażarki za około godzinę potrząsam woreczkiem aby się nie sklejały;) Gdy chcemy odmrozić, wystarczy do wrzątku i i gotować przez minutę, dwie od wypłynięcia. Pozdrawiam smacznie :*

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *