Surówka z brukwi, jabłka i marchewki to świetny dodatek do dań obiadowych, bądź jako samodzielna, zdrowa przekąska. To bomba witamin i minerałów.
Brukiew, zapomniane warzywo, dziś na szczęście powraca do łask, choć nadal trudno znaleźć je na straganie. To warzywo korzeniowe powstało ze skrzyżowania kapusty i rzepy. Cechą charakterystyczną brukwi jest wysoka przyswajalność składników odżywczych. To źródło witamin z grupy B, witaminy A, C i K, a także minerałów, jak wapń, fosfor, sód, magnez, cynk, miedź, siarka i żelazo. Poza tym to dobre źródło błonnika pokarmowego, beta-karotenu oraz dobrych kwasów tłuszczowych.
Brukiew to także dużo substancji antyrakowych – glukozynolatów, dlatego wchodzi w skład warzyw zawierających najwięcej substancji antyrakowych. Jest też sycąca i niskokaloryczna. Ma dużo siarki, dlatego pomocna okaże się dla osób mających problemy skórne czy z włosami.
To zapomniane warzywo można wykorzystać w kuchni w dowolnej formie, jako puree, frytki czy właśnie jako główny składnik pysznej surówki. Uważana jest za naturalny wzmacniacz smaku w zupach.
Niezbyt często i w niewielkich ilościach powinny ją spożywać osoby chorujące na niedoczynność tarczycy, bo podobnie jak na przykład rzodkiewka czy szpinak, zawiera substancje wolotwórcze.
Składniki (porcja dla 4-5 osób):
- 1 brukiew o masie około 500 g
- 2 marchewki
- 1 jabłko (twarda odmiana najlepsza)
- Sok z 1 cytryny
- 1 łyżka chrzanu
- 4 łyżki oliwy z oliwek
- Opcjonalnie 1 łyżka octu jabłkowego
- Garść koperku posiekanego na drobno
- Sól, pieprz do smaku
Przygotowanie:
Wszystkie warzywa obieramy, myjemy i ścieramy na tarce o grubych oczkach, lekko solimy i mieszamy ze sobą, dodajemy sok z 1 cytryny, łyżkę chrzanu (świeżo startego lub ze słoiczka), oliwę z oliwek oraz garść kopru posiekanego na drobno. Surówka z brukwi, jabłka i marchewki wymaga dodania szczypty pieprzu oraz soli do smaku, wedle własnego uznania. Smacznego!