Chleb gryczany bezglutenowy, czyli coś dla alergików, tych którzy nie tolerują glutenu lub po prostu mających ochotę na chleb w wersji gluten free.

To chyba przepis najsmaczniejszy, najzdrowszy i najlepszy jaki udało mi się upiec. Dopracowany w szczegółach, bo w środku wilgotny, nie suszy się, długo zachowuje świeżość a w smaku przypomina  tradycyjne pieczywo z chrupką skórką. Do tego cecha najważniejsza: łatwy w przygotowaniu i bardzo tani, bo składnikami są kasza, sól i woda. Bez spulchniaczy, drożdży i dziwnych dodatków. Przepis pochodzi ze strony natchniona.pl, którą to serdecznie polecam.

 

Chleb gryczany bezglutenowy

Nie muszę chyba przypominać, że kasza gryczana to dużo wartościowego białka, sporo aminokwasów, dużo błonnika wspomagającego odchudzanie i oczyszczanie organizmu, sporo potasu obniżającego ciśnienie krwi, a także żelaza, kwasu foliowego czy witaminy E wspomagających profilaktykę i leczenie anemii. Na kaszę gryczaną powinny jednak uważać osoby po zabiegach chirurgicznych a także z problemami w układzie pokarmowym, np. wrzodami.

Składniki (na keksówkę):

  • 500 g kaszy gryczanej niepalonej bio (można ją kupić za kilka złotych prawie w każdym popularnym supermarkecie, może też na opakowaniu być napisane kasza gryczana biała)
  • 2 łyżeczki soli
  • 700 ml wody plus ewentualnie trochę do uzupełnienia

Dodatkowo garść siemienia lnianego i garść ziaren słonecznika

Chleb gryczany bezglutenowy

Przygotowanie:

Wieczorem przepłukujemy kaszę lekko na sitku, zalewamy wodą w misce i pozostawiamy w kuchni na blacie, nie przykrywamy niczym. Na następny dzień rano ziarna należy przemieszać i ewentualnie uzupełnić wodę tak, aby kasza była pod wodą. Zostawiamy na cały dzień.

W tym czasie ziarna kaszy napęcznieją, staną się lepkie i na wierzchu może pojawić się delikatna piana. Wieczorem nadmiar płynu, jeśli jest ponad kaszą, odlewamy do zlewu. Kaszę miksujemy chwilę blenderem, dodajemy 2 łyżeczki soli i jeszcze delikatnie blendujemy, mają pozostać niezmielone ziarna. Dodajemy ziarna słonecznika i siemie lniane. Mieszamy i przekładamy do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia. Chleb umieszczamy w zimnym piekarniku na noc.

W tym czasie powinien delikatnie wybrzuszyć się. Rano włączamy piekarnik na opcje dolne i górne grzanie, 205 stopni Celsjusza, bez termoobiegu na 55 minut (to jest łączny czas liczony od samego początku, kiedy ustawimy ręcznie temperaturę w piekarniku, a nie kiedy temperatura zostanie osiągnięta ). Po tym czasie chleb gryczany bezglutenowy jest gotowy. Chrupiąca skórka, świeżo zrobione masło… Niebo w gębie. Polecam i Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *