Najwięksi w Europie producenci napojów gazowanych ograniczą cukier w swoich produktach.  Coca-Cola, Red Bull i Pepsi mają mieć o 10 procent mniej cukru do 2020 roku. Ma to być odpowiedź sektora na politykę UE dotyczącą redukcji cukru w żywności, zwłaszcza przeznaczonej dla dzieci.

Wszyscy wiemy, że te słodzone napoje są niezdrowe, ale mało kto ma świadomość, ile tak naprawdę jest w nich cukru. Te liczby mogą przerażać. W dwulitrowej butelce słodkiego napoju jest nawet 70 kostek cukru. W puszce z kolei jest około 16 łyżek cukru.

Cukier

Ty jesteś pragnienie

Dlaczego pijemy te napoje? Wielu odpowie: bo gaszą pragnienie. Otóż nie. Wbrew temu powszechnemu przekonaniu słodkie, gazowane napoje nie gaszą naszego pragnienia. Mało tego one je zwiększają, a okazji wzmagają apetyt.

Ile jest kostek cukru w 1 litrze napoju (kostka=5g)

Coca-cola 106g – 21,2 kostki
Pepsi 110 g – 22 kostki
Mirinda 129g – 25,8 kostki
Lipton Ice tea 69g – 13,8 kostki
Fanta pomarańczowa 92g – 18,4 kostki
Sprite 100g – 20 kostek
Fanta cytrynowa 112g 22,4 kostki
7Up 107g – 21,4 kostki

Uwaga na cukier 

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w ciągu dnia nie należy spożywać więcej niż 25 g cukru, czyli około 5 kostek. Oznacza to, że wystarczy jedna puszka ulubionego napoju, aby zdecydowanie przekroczyć normę.

Duże spożycie cukru przyczynia się do nadwagi, otyłości, a co za tym idzie może być przyczyną groźnych chorób – cukrzycy typu 2, chorób układu krążenia, a nawet nowotworów.

WHO szacuje, że do 2030 roku ponad dwa miliardy osób na świecie będzie miało nadwagę. Stąd rodzi się stwierdzenie, że 10 procent mniej cukru, to jednak wciąż za mało.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *