Gulasz węgierski z boczniaków to pyszny przepis na jesienny obiad bez mięsa, który jest łatwy w przygotowaniu i zasmakuje także mięsożercom.
Boczniaki to grzyby wciąż mało doceniane w naszej kuchni. A szkoda, bo boczniaki mają niezwykle cenne właściwości zdrowotne. Na przykład obniżają poziom cukru we krwi, a także tzw. „złego” cholesterolu. Co najważniejsze jednak – mają zdolności niszczenia komórek nowotworowych, ze względu na obecność substancji – pleuran, która przyczynia się do zmniejszenia guzów nowotworowych.
ZOBACZ TAKŻE: FLAKI WEGETARIAŃSKIE Z BOCZNIAKÓW
To też dobre źródło białka, dlatego z powodzeniem mogą zastąpić mięso w naszej codziennej diecie. Poza tym są doskonałą bombą wielu witamin i związków mineralnych. Cechują się na przykład obecnością kompleksu witamin z grupy B, witaminy C, a także wapnia, żelaza, magnezu, potasu czy selenu.
Składniki (na 3-4 porcje):
- 500 g boczniaków pokrojonych w paski
- 2 cebule
- 1 czerwona papryka
- 4 łodygi selera naciowego pokrojone w kostkę
- 2 marchewki pokrojone w plastry
- 3 ząbki czosnku
- 30 g oliwy
- 400 g pomidorów z puszki
- 3 liście laurowe
- 2 ziarna ziela angielskiego
- Sól, pieprz do smaku
- 1 łyżeczka papryki słodkiej mielonej
- 1 łyżeczka cukru lub ksylitolu
- 200 ml wody
Przygotowanie:
- W garnku lub na dużej patelni rozgrzewamy oliwę i podsmażamy na niej cebulę posiekaną na drobno. Gdy cebula lekko się zarumieni dodajemy do niej boczniaki pokrojone w paski i dalej podsmażamy.
- W dalszej kolejności dodajemy seler naciowy pokrojony w kostkę oraz marchewkę pokrojoną w plastry i cały czas mieszając podsmażamy aż warzywa się lekko zarumienią.
- Dorzucamy także czosnek przeciśnięty przez praskę oraz paprykę pokrojoną w kostkę i dalej mieszając podsmażamy przez około 2 minuty.
- Na koniec dodajemy pomidory z puszki (które w czasie duszenia się jeszcze rozpadną) oraz wodę i wszystkie przyprawy (oprócz soli i pieprzu), całość dusimy pod przykryciem przez około 25 minut.
- W razie potrzeby gulasz doprawiamy solą i pieprzem wedle własnego uznania. Podajemy z ulubionym dodatkiem – kaszą, ziemniakami lub makaronem pełnoziarnistym. Z wierzchu posypujemy ulubionym serem (ja posypałam orzeszkami piniowymi i bryndzą). Gulasz węgierski z boczniaków gotowy. Smacznego!