A może tak trochę kuchni azjatyckiej? Nie jestem znawczynią tych zakątków kulinarnych, ale dzięki przepisowi i wskazówkom od eksperta @myszaamiiiiiiii, której bardzo dziękuję jeszcze raz, coś się nauczyłam i powstało smaczne danie z różnorodnymi smakami rodem z Chin – pierś z kurczaka po azjatycku, bo tak je nazwałam.
Do zrobienia tej potrawy będzie potrzebna trawa cytrynowa. Trawa cytrynowa? Zawsze, kiedy widziałam ją na straganie bądź w sklepie jakoś tak nieśmiało podglądałam i odchodziłam dalej, no bo do czego to? Jak ją wykorzystać, przecież nie zjem jej tak samej? Będąc dzieckiem czasem trawę się jadło, ale góra jedno źdźbło i żaden to smak był, ale tak w trakcie dziwnych zabaw w „gotowanie” w piaskownicy, gdzie trawa pełniła rolę koperku, czasem pietruszki, zdarzało się ją przekąsić;) Na szczęście już nie jem trawy, a jedyną trawę jaką wykorzystuję w kuchni jest właśnie od niedawna cytrynowa, która znakomicie pasuje do kuchni azjatyckiej. Ma cudowny zapach i smak cytrynowy, ale nie nadaje potrawom posmaku kwaśnego, jak na przykład cytryna. Wydziela bardzo przyjemny aromat w czasie obróbki. Uwielbiam!
Składniki (porcja dla 2-3 osób):
- około 0,5 kg piersi z kurczaka
- 2 łyżki sosu rybnego
- 2 łyżki sosu sojowego
- 4 ząbki czosnku
- 3 łyżki cukru trzcinowego
- 1 łyżeczka curry
- 3-4 łyżki oleju arachidowego
- 2 trawy cytrynowe
- 1 cebula szalotka
- 2 papryczki chilli, może być jedna dla tych, co wolą łagodniejszy smak
- szczypiorek do posypania
Przygotowanie:
Pierś z kurczaka kroimy w kostkę i marynujemy w miksturze: 1 łyżeczka curry, czosnek przeciśnięty przez praskę, 2 łyżki sosu rybnego i 1 łyżce cukru. Wkładamy do lodówki na około 15 minut. Po tym czasie na patelni robimy karmel: 2 łyżki cukru trzcinowego i odrobinę wody podgrzewamy, następnie obsmażamy na nim zamarynowanego kurczaka.
W woku podgrzewamy olej arachidowy, podsmażamy papryczke chilli pokrojoną na drobno, trawę cytrynową pokrojoną na mniejsze kawałki oraz posiekaną cebulę. Na koniec dorzucamy kurczaka i cały czas mieszając smażymy chwilę. Dodajemy jeszcze sos sojowy, który nada trochę słonego smaku i zwiększy ilość sosu. Posypujemy świeżym szczypiorkiem et voila! Podajemy na przykład z ryżem jaśminowym lub makaronem ryżowym. Danie jest pyszne i szybkie w zrobieniu. Smacznego!