Zakwas na żurek – krok po kroku, bo to ostatni moment na zrobienie pysznego zakwasu do świątecznego żurku. Wystarczy kilka składników i kilka minut, a za parę dni będziemy mieli pyszny zakwas.

W różnych regionach Polski różnie się go nazywa. Czasem mówi się zakwas na żur, a czasem zakwas na żurek. Przynajmniej tak kiedyś usłyszałam od jednej z dziewczyn mieszkających w Katowicach. Ja pozostanę przy tej drugiej wersji, bo taką znam od dzieciństwa. Do jego przygotowania wystarczy dosłownie kilka minut i kilka składników. Póżniej tylko kilka dni i gotowy. Nawet nie trzeba się nim zbytnio interesować, jedynie raz dziennie zamieszać. Nie ma w tym wielkiej filozofii, jednak efekt domowego zakwasu na żurek zaskoczy wasze kubki smakowe. 

ZOBACZ TAKŻE: Bułki z patelni – pyszny przepis

Aby przyspieszyć zrobienie zakwasu można dodać odrobinę zakwasu żytniego na chleb lub po prostu skórkę domowego chleba razowego na zakwasie. 

Składniki:

  • 1 szklanka (o pojemności 200 ml) mąki żytniej razowej (u mnie był to typ 1850, ale może być żytnia razowa typ 2000, a więc taka z której przygotujemy zakwas na chleb)
  • 3 szklanki przegotowanej, ciepłej wody
  • 6 ząbków czosnku obranych i delikatnie rozgniecionych za pomocą noża na desce
  • 5 listków laurowych
  • 10 ziaren ziela angielskiego
Zakwas na żurek - krok po kroku
Zakwas na żurek – krok po kroku

Przygotowanie:

Zaczynamy od dokładnego umycia, a następnie wyparzenia wrzątkiem naczynia, w którym będziemy robić zakwas. Ja robię zawsze w słoiku, bo tak najłatwiej. Do słoika wsypujemy mąkę i stopniowo dolewamy przegotowaną wodę, przez cały czas dokładnie mieszając. Mieszamy aż do uzyskania jednolitej mieszaniny, bez żadnych grudek z mąki.

Następnie dorzucamy czosnek oraz ziarna ziela angielskiego i listki laurowe. Jeszcze chwilę mieszamy. Przykrywamy lnianą ściereczką lub gazą i pozostawiamy w ciepłym miejscu w kuchni, ale nie na słońcu. Przez kolejne dni codziennie raz na dobę mieszamy zakwas. Po około 4-5 dniach zakwas gotowy. Gotowy zakwas można wykorzystać lub wstawić do lodówki. Zakręcony w słoiku powinien wytrzymać około tydzień, a nawet do dwóch tygodni.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *