Warzywo na dziś to topinambur. Nazwa z pozoru egzotyczna, lekko cytrusowy posmak – wspaniała alternatywa dla cytryny w herbacie. I pomimo początkowej niepewności, czy to może być smaczne, zaprzyjaźniłam się już z nim. Będzie szybko, smacznie i zdrowo. Polecam na obiad krem z topinambur.
Topinambur to istna „gwiazda” warzywna. Jak możemy przeczytać na topinambur.info.pl, jego wartości odżywcze są naprawdę godne polecenia, zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę, bo zawierają nie skrobię, lecz aż 18 proc. inuliny, przekształcającej się we fruktozę (cukier prosty) dobrze tolerowaną przez cukrzyków. Zalety lecznicze topinambura zostały wykorzystane nawet przy produkcji leków.
Dobrze go stosować w celu poprawienia przemiany materii i utrzymania właściwej mikroflory jelit, w profilaktyce wspomnianej już cukrzycy, nowotworów, chorób serca oraz przy niewydolności nerek i arytmii serca.
Świetnie wzmacnia układ odpornościowy i pomaga w stanach przewlekłego zmęczenia, więc to zdecydowanie warzywo godne polecenia. No i to kopalnia krzemu, tak bardzo potrzebnego dla naszego organizmu. Krzem niezbędny jest w procesie przemiany materii. To ważny materiał konstrukcyjny i uelastyczniający włókna kolagenu.
To tak zwany pierwiastek młodości, ponieważ młode organizmy zawierają więcej krzemu niż starsze. W miarę starzenia się poziom krzemu spada. Pojawiają się za to procesy miażdżycowe.Niedobór tego pierwiastka powoduje na przykład osteoporozę, deformację stawów, czy zapalenie dziąseł.
Składniki (porcja dla 4 osób):
- 400 g bulw topinambur
- 2 litry bulionu drobiowego bądź warzywnego
- 4 ziemniaki
- 1 marchewka
- 1 pietruszka
- kawałek selera
- około 5 cm białej części z pora
- sól, pieprz, papryka ostra mielona
- 2 łyżki śmietany 12 procent
- łyżka masła do podsmażenia warzyw
- świeża natka pietruszki
- kawałek sera typu gouda
- sos balsamiczny
Przygotowanie:
Podgrzewamy gotowy bulion. Obieramy bulwy topinambur i pozostałe warzywa, dokładnie myjemy i kroimy w kostkę. Por siekamy na drobno i podsmażamy na łyżce masła, na wolnym ogniu cały czas mieszając. Stopniowo dorzucamy kolejno: topinambur, marchewkę, pietruszkę, seler i ziemniaki. Delikatnie obsmażamy, aby nie przypalić i wrzucamy wszystko do gorącego bulionu. Gotujemy pod przykryciem około 15-20 minut do miękkich warzyw.
Na koniec dodajemy śmietanę i doprawiamy do smaku przyprawami. Wszystko blendujemy. Podajemy ze świeżo posiekaną pietruszką, serem gouda pokrojonym w cienkie plastry i sosem balsamicznym. Smacznego!