Zupa migdałowa – hiszpańska to zupa niespodziewanie pyszna. Nie dość, że łatwo się ją przygotowuje, to jeszcze jest bardzo zdrowa. Istna bomba witaminowa i odżywcza nie tylko dla naszego ciała, ale i dla umysłu. 

Właściwości migdałów

Migdały, czyli nasiona (a nie jak błędnie się je uważa orzechy) są naprawdę bardzo zdrowe. Ich cechą charakterystyczną jest to, że mają bardzo dużo witaminy B12, witaminy E oraz błonnika. Poza tym są źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także sporej ilości potasu. Dzięki temu są skuteczne w profilaktyce chorób serca, miażdzycy, a także cukrzycy.

ZOBACZ TAKŻE: KREM Z BIAŁYCH WARZYW – ZUPA W OCZEKIWANIU NA PRAWDZIWĄ WIOSNĘ

Często poleca się je również na nudności i zgagę. Zwłaszcza kobietom w ciąży. Dzięki sporej zawartości witaminy B12 migdały koją nerwy i zmniejszają stres. Sprawdzą się również na diecie, ponieważ mimo sporej kaloryczności dają uczucie sytości na długo. Właśnie zupa migdałowa – hiszpańska działa w taki sposób. Niewiele jej zjemy, a już czujemy się nasyceni. Poza tym jej smak to po prostu niebo w gębie. Przepis został przygotowany przez modyfikację oryginalnego przepisu na kastylijską zupę migdałową. Lubię takie nieoczywiste i zaskakujące smaki.

Składniki (na 4 porcje):

  • 1 litr bulionu warzywnego
  • 200 g migdałów całych
  • 4 ząbki czosnku
  • Spora garść natki pietruszki
  • 3 łyżki oliwy z oliwek
  • Pół łyżeczki wędzonej papryki
  • Szczypta szafranu (opcjonalnie, można pominąć)
  • Sól, pieprz do smaku
  • sok z połowy limonki

Dodatkowo 2 kawałki pieczywa na przygotowanie grzanek (u mnie żytnie na zakwasie) oraz szczypta parmezanu, odrobina oliwy z oliwek i szczypta natki pietruszki do podania na talerzu.

Przygotowanie:

Zupę rozpoczynamy od przygotowania migdałów (i tak naprawdę to jedyny czasochłonny etap). Migdały zalewamy wrzątkiem i zostawiamy na pół godziny. Po tym czasie odcedzamy z wody i obieramy. Zagotowujemy bulion, do którego dodajemy nitki szafranu. Na patelni rozgrzewamy oliwę z oliwek i podsmażamy ząbki czosnku posiekane na drobno. Następnie dorzucamy obrane migdały i dalej podsmażamy aż do zarumienienia.

Zawartość patelni przerzucamy do małego garnka gdzie z bulionem warzywnym (2 szklanki) blendujemy na najwyższych obrotach. Całość przelewamy do reszty bulionu w garnku.

Zdejmujemy z ognia, dorzucamy natkę pietruszki, doprawiamy solą, pieprzem oraz papryką wędzoną. Wszystko razem mieszamy, w razie potrzeby jeszcze blendujemy. Na patelni po czosnku podpiekamy kawałki pieczywa pokrojone w kostkę. Zupa migdałowa — hiszpańska gotowa. Podajemy z łyżeczką oliwy z oliwek, parmezanem oraz grzankami. Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *