Odkrycie ostatniego tygodnia – pyszna i nietypowa zupa z czerwonej kapusty. Przepis znaleziony w sieci i zmodyfikowany. Cudowne właściwości odtruwające i wspomagające układ pokarmowy, a przy tym naprawdę smaczna.
Warto wspomnieć trochę o samej czerwonej kapuście, gdyż ma ona działanie przeciwnowotworowe – zawiera przeciwutleniacze antocyjany, które decydują o jej kolorze, ale też chronią przed wolnymi rodnikami przyspieszającymi starzenie się organizmu.
Poza tym to doskonałe źródło witamin E, C oraz beta-karotenu, wspomagających profilaktykę antymiażdżycową i antynowotworową. Dobrze sprawdza się w przypadku dolegliwości gastrycznych, gdyż wbrew powszechnie panującej opinii nie jest ciężko strawna. Ciężkostrawne są wszelkie dodatki, jak na przykład w bigosie. Kapusta czerwona zawiera dużo magnezu, żelaza, miedzi, dlatego wspomaga dobrze leczenie anemii.
Składniki (4-5 porcji):
- Pół niewielkiej główki kapusty czerwonej
- 1 marchewka
- 1 jabłko
- Pół korzenia selera
- 1 jabłko
- 1, 5 litra wywaru warzywnego bądź mięsnego, może być po prostu woda
- 1 łyżka octu jabłkowego, może być spirytusowy
- 1 cebula
- Kawałek białej części pora
- 1 łyżka masła klarowanego
- Pół szklanki mleka ryżowego bądź krowiego
- 3 ziarna ziela angielskiego, 2 listki laurowe, szczypta imbiru i kardamonu
- Sól, pieprz do smaku
- 2 łyżki ziaren słonecznika i dyni uprażonych na suchej patelni
- natka pietruszki
Przygotowanie:
Zagotowujemy wywar. W tym czasie kapustę kroimy, myjemy. Na patelni rozgrzewamy masło, cebulę siekamy i podsmażamy na maśle. Następnie dodajemy kapustę i smażymy dalej. Jabłko, marchewkę, seler i por obieramy i kroimy na drobno, także dorzucamy na patelnię. Wszystko razem przesmażamy, co jakiś czas mieszając, przez około 15 minut. Zawartość patelni przerzucamy do garnka z wywarem, dodajemy przyprawy (oprócz soli i pieprzu) i gotujemy do miękkości warzyw przez około pół godziny.
Na koniec dodajemy ocet (kapusta nabierze z powrotem ładnego koloru) oraz mleko. Doprawiamy solą i pieprzem. Wyjmujemy ziele angielskie i liście laurowe i blendujemy zupę z czerwonej kapusty na krem. Podajemy z natką pietruszki i uprażonymi ziarnami słonecznika oraz dyni. Smacznego!
Postanowilam ja zmiksowac i powstala zupa-krem o bardzo ladnym kolorze i mocno aromatycznym, kapuscianym smaku.
🙂 świetnie. Pozdrawiam!