Zupa z grochu łuskanego to przepis na zupę z owocowym dodatkiem, bo z jabłkiem. Zachwyca swoim aromatem, jest bardzo pożywna, a przede wszystkim zdrowa. Odpowiednie przygotowanie grochu sprawia, że nie jest też ciężkostrawna.
Niestety, wciąż boimy się roślin strączkowych. Z różnych powodów. Zazwyczaj chodzi o ciężkostrawność i tendencję do wywoływania wzdęć. Ale mało osób wie, że wystarczy odpowiednio przygotować rośliny strączkowe, aby nie powodowały dyskomfortu.
Zobacz także: Zupa grochowa z grochu łuskanego
Ta zupa ma same plusy. Jest bardzo smaczna i bardzo zdrowa, a przy tym łatwo się ją robi. Jej jedyny minus polega na tym, że groch wykorzystywany do przygotowania należy wcześniej namoczyć, najlepiej na całą noc. Ale uwierzcie mi, zupa odwdzięczy się swoim smakiem za czas oczekiwania.
Składniki (na 6 porcji):
- 200 g grochu łuskanego
- 1 duże jabłko lub dwa małe
- mała pietruszka
- 1 marchewka
- 1 cebula
- 5 ząbków czosnku
- 1 mały batat
- 2 l wody
- 1/3 szklanki mleka kokosowego
- 1 łyżeczka kminku mielonego
- 1,5 łyżki majeranku
- 1 łyżka wędzonej papryki
- łyżeczka słodkiej papryki mielonej
- 1 łyżeczka natki pietruszki posiekanej na drobno
- łyżeczka masła klarowanego
- 1 łyżeczka oleju rzepakowego
- 3 liście laurowe, 4 ziarna ziela angielskiego
- sól, pierz do smaku
Przygotowanie:
W wieczór poprzedzający gotowanie namaczamy groch łuskany w misce z wodą i z kminkiem mielonym. Po minimum 12 godzinach wylewamy wodę i dokładnie go przepłukujemy pod bieżącą wodą.
W garnku rozgrzewamy olej oraz masło klarowane. Podsmażamy posiekaną na drobno cebulę, dodajemy czosnek także posiekany na drobno oraz warzywa (marchewkę, pietruszkę, batata i jabłko) obrane, umyte i pokrojone na mniejsze kawałki. Wszystko razem podsmażamy co chwilę mieszając, aby się nie przypaliły. Dodajemy ziele angielskie, liście laurowe oraz przyprawy (papryki mielone oprócz majeranku).
Całość zalewamy wodą, dodajemy groch łuskany i gotujemy około 30 minut. Na koniec dolewamy mleko kokosowe (choć nie jest to konieczność), doprawiamy solą i pieprzem, majerankiem, a także posiekaną natką pietruszki. Wyjmujemy ziarna ziela angielskiego oraz liście laurowe. Na koniec całość blendujemy na gładką masę. Podajemy na przykład z suszonymi jabłkami i świeżo posiekanym szczypiorkiem. Smacznego!