Zupa z groszku zielonego jest moją ukochaną zupą w 15 minut. Wystarczy kilka składników i pyszna zupa gotowa. Do tego ulubione ziarna lub pestki delikatnie podprażone i wiosenny obiad zrobiony.
Groszek zielony zwykle pojawia się na stole w sałatkach jarzynowych – warto to zmienić. Mały, niepozorny, a tak zdrowy i pyszny. Zawiera mnóstwo składników mineralnych i witamin.
Właściwości zdrowotne zielonego groszku
Wyliczając zalety zielonego groszku należy wspomnieć o całej plejadzie witamin: A, C, E, K, B1, B2, B3, B6 czy też kwasie foliowym, a także obecności związków mineralnych, między innymi wapnia, żelaza (dlatego pomoże zredukować zmęczenie i zmniejszy ryzyko anemii), magnezu, potasu czy fosforu.
Nawet po obróbce termicznej zachowuje wiele swoich właściwości, bo zawiera sporo błonnika, dlatego na przykład redukuje poziom tzw. „złego” cholesterolu we krwi, a jako że zawiera luteinę, świetnie wspomaga organizm przy problemach z oczami.
Ułatwia także trawienie, dlatego jest niezastąpiony w zaburzeniach układu pokarmowego. Zawsze trzymam w zamrażalniku opakowanie mrożonego groszku na szybki obiad, wam też to polecam.
ZOBACZ TAKŻE: Zupa z grochu łuskanego
Składniki (porcja dla 4 osób):
- 2 litry przefiltrowanej wody
- 3 średniej wielkości ziemniaki
- kawałek selera
- 2 małe marchewki
- mała cebula
- 1 ząbek czosnku
- 450 g świeżego bądź mrożonego groszku zielonego (u mnie mrożony)
- szczypta cukru
- 1 łyżka śmietany 12 procent
- sól, pieprz
- 1 łyżeczka masła klarowanego
- 4 ziarna ziela angielskiego
- 2 liście laurowe
- opcjonalnie liście mięty
Przygotowanie:
Zagotowujemy wodę w garnku, wrzucamy liście laurowe i ziarna ziela angielskiego. Na patelni roztapiamy masło, wrzucamy pokrojoną cebulę i lekko podsmażamy aż się zeszkli. Podobnie robimy z pozostałym warzywami (oprócz groszku) wcześniej obranymi, umytymi i pokrojonymi w kostkę, dodajemy do gotującej się wody. Wrzucamy także mrożony lub świeży groszek i ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę. Dosypujemy szczyptę cukru.
Wszystko gotujemy przez około 15 minut, ale co ważne – bez przykrycia (jeśli chcemy aby groszek nie stracił ładnego koloru). Doprawiamy solą, pieprzem do smaku, dodajemy też śmietanę. Wyjmujemy ziarna ziela angielskiego oraz liście laurowe i wszystko razem blendujemy na gładki krem. Zupa z groszku zielonego gotowa.
Podajemy z dodatkiem grzanek z chleba razowego podgrzanych na patelni z masłem i czosnkiem lub z ziarnami sezamu, tak jak u mnie. Na koniec dekorujemy świeżmy liśćmi mięty. Mięta świetnie współgra ze smakiem zielonego groszku. Smacznego!