Zupa z pieczonej papryki to – szczególnie zimą – zupa godna polecenia, ponieważ ma właściwości silnie rozgrzewające, jest sycąca i pełna witamin.
Sezon zimowy to czas popularności zup, choć przyznam szczerze, że ja uwielbiam je przez cały rok, nawet w gorący, upalny dzień lubię zjeść miskę zupy. Ten przepis powstał z inspiracji blogiem kwestia smaku. A przy okazji, na moim blogu jest już przepis na klasyczną zupę-krem z papryki, przepis tutaj
Właściwości papryki
Wiedzieliście, że papryka w czasie obróbki termicznej nie traci tak dużo witaminy C jak inne warzywa? To czyni paprykę czerwoną jeszcze bardziej zdrową. Poza tym czerwona papryka ma pięciokrotnie więcej witaminy C niż choćby cytryna, która uchodzi za wzór, jeśli chodzi o źródło tej witaminy.
Oprócz witaminy C w papryce możemy znaleźć witaminy z grupy B, witaminę A oraz E, a także sporo związków mineralnych jak potas, żelazo czy magnez. Dobrze wpływa na regulację ciśnienia oraz na pracę mięśni.
Składniki (na 6 porcji):
- 5 czerwonych papryk
- Około 1 kg dyni dowolnego rodzaju (najlepsza piżmowa)
- 1 łyżeczka masła klarowanego
- 2 cebule szalotki
- Szczypta tymianku, pół łyżeczki bazylii, łyżeczka oregano, łyżeczka ziół prowansalskich
- 1 litr wywaru mięsnego lub warzywnego, może być też woda
- 3 łyżki oliwy z oliwek
- Sól, pieprz do smaku
Dodatkowo świeży szczypiorek, świeża natka pietruszki oraz ser feta.
Przygotowanie:
Zupę z pieczonej papryki zaczynamy od upieczenia warzyw. Piekarnik nastawiamy na 210 stopni Celsjusza (dolne i górne grzanie). Paprykę myjemy, dzielimy na pół i pozbawiamy gniazd nasiennych. Zawijamy w folię aluminiową.
Układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Dynię myjemy, kroimy na mniejsze kawałki, ale nie trzeba i układamy obok papryki. Pieczemy przez około 45 minut.
Po upieczeniu paprykę obieramy ze skórki i kroimy na mniejsze kawałki. W garnku, w którym będziemy gotować zupę podgrzewamy gotowy lub świeżo ugotowany wywar.
Na patelni rozgrzewamy masło klarowane. Cebulę siekamy i podsmażamy na patelni z masłem, dodajemy oliwę z oliwek oraz upieczone i obrane warzywa (dynię i paprykę). Chwilę podsmażamy i dodajemy do garnka z wywarem. Dodajemy przyprawy i blendujemy na krem.
Podajemy z serem feta pokrojonym w kostkę oraz świeżym szczypiorkiem. Zupa z pieczonej papryki i dyni gotowa. Smacznego!