Babeczka do koszyczka wielkanocnego to obowiązkowy produkt. Powinna być słodka, smaczna, ale też niezbyt kaloryczna i najlepiej domowy wypiek.

Babeczki do koszyczka. Wersja dietetyczna

Tradycyjne babeczki są dość kaloryczne, ale w sumie nie to jest ich największym grzechem przy wielkanocnym śniadaniu, a bardziej fakt, że są „zapychające” i przy całej masie jedzenia, które według tradycji należy zjeść, babeczki z koszyczka wielkanocnego je się najtrudniej, ze względu na brak odrobiny pustego miejsca w brzuchu.

Przepis na babkę cytrynową

Babeczki z tego przepisu są naprawdę lekkie i bardzo smaczne, a przy tym nie mają za wiele kalorii. Przy okazji, dla wszystkich zmagających się z nietolerancją lub alergią na gluten polecam przepis na babkę cytrynową bezglutenową. Link tutaj

Babeczki do koszyczka. Wersja dietetyczna

Składniki (na 12 babeczek):

  • 4 jajka
  • 150 g jogurtu naturalnego
  • 2 czubate łyżki zmielonych płatków owsianych (lub po prostu mąki owsianej)
  • 2 czubate łyżki mielonych migdałów (lub mąki migdałowej)
  • 1 łyżka kakao
  • 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
  • 4 łyżki erytrolu
  • 1/3 łyżeczki kurkumy
  • szczypta soli
  • Skórka starta z połowy cytryny lub aromat naturalny cytrynowy-1 łyżeczka
Babeczki do koszyczka. Wersja dietetyczna

Przygotowanie:

Babeczki do koszyczka zaczynamy przygotowywać od rozdzielenia białka od żółtka jaj. Białka ubijamy ze szczyptą soli na „sztywno”. Następnie dodajemy po kolei żółtka i dalej cały czas miksując za pomocą łyżki erytrol.

Babeczki do koszyczka. Wersja dietetyczna

W oddzielnej misce dokładnie łączymy ze sobą zmielone płatki owsiane i mielone migdały (lub mąki), kurkumę oraz proszek do pieczenia. Zawartość miski dodajemy do ubitej masy jajecznej i za pomocą łyżki lub szpatułki (już nie miksujemy) delikatnie mieszamy. Na koniec dodajemy aromat lub skórkę cytrynową oraz jogurt naturalny i znów mieszamy. Masę dzielimy na dwie porcje.

Babeczki do koszyczka. Wersja dietetyczna

Do miski po mące przelewamy jedną porcję, którą mieszamy z kakao. Drugą porcję pozostawiamy żółtą. Do foremek na babeczki (najlepiej silikonowe –  w przeciwnym razie należy foremki nasmarować masłem i oprószyć delikatnie mąką, w silikonowych nie trzeba tego robić) przelewamy w proporcji 1:1 obie masy. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do temperatury 160 stopni Celsjusza (dolne i górne grzanie bez termoobiegu) przez 25-30 minut.

Babeczki do koszyczka. Wersja dietetyczna

W trakcie pieczenia babeczki rosną ponad foremkę, ale pod koniec pieczenia nieco opadną, to normalne. Po upieczeniu ostrożnie wyjmujemy z foremek (czasem mogą dość trudno odchodzić od foremki, wtedy należy poczekać jeszcze chwilę aż ostygną). Babeczka do koszyczka gotowa. Przed podaniem można delikatnie posypać cukrem pudrem. Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *