Falafele fit, czyli kulki z ciecierzycy o zredukowanej zawartości tłuszczu. Dla wszystkich miłośników kuchni arabskiej i roślinnej.
Falafele
Falafel to po prostu kotlet z ciecierzycy, uformowany w kształt kuli, rzadziej na kształt płaskiego kotleta. Jest bardzo aromatyczny w smaku, bo ma wiele przypraw i jest pyszny. Jednak w oryginalne wersji jest smażony w głębokim oleju.
Moja wersja jest z piekarnika, jedynie wcześniej delikatnie podsmażona na maśle klarowanym. Falafel może z powodzeniem zastąpić mięso na obiad, ponieważ to bardzo dobre źródło białka.
Składniki (na 10 szt.):
- 300 g suchej ciecierzycy
- 1 cebula
- 1 pęczek pietruszki
- 3 ząbki czosnku
- Pół łyżeczki soli
- Szczypta kolendry suszonej
- 1 łyżeczka kminu rzymskiego
- ½ łyżeczki pieprzu Cayenne
- pół łyżeczki papryki słodkiej, mielonej
- ½ łyżeczki papryki wędzonej
- Szczypta cynamonu
- Pół łyżeczki sody oczyszczonej
Plus łyżka masła klarowanego lub oleju rzepakowego do obsmażenia.
Dodatkowo na sos: 1 mały jogurt naturalny i ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę oraz szczypta soli i pieprzu.
Przygotowanie:
Przygotowanie falafeli rozpoczynamy w wieczór poprzedzający robienie kotletów, ponieważ ciecierzycę zalewamy w garnku wodą i zostawiamy na noc, aby napęczniała. Nigdy nie robiła z ciecierzycy puszkowej, ale obawiam się, że może okazać się zbyt wodnista i kotlety mogą się rozpadać.
Następnego dnia odcedzamy z wody, w której się moczyła, zalewamy nową i gotujemy do miękkości około pół godziny, do 40 minut.
Po ugotowaniu płuczemy zimną wodą, dokładnie odsączamy i blendujemy na gładką masę. Dodajemy cebulę oraz ząbki czosnku i dalej blendujemy. Do zmielonej ciecierzycy dodajemy przyprawy, sodę oczyszczoną oraz natkę pietruszki posiekaną na drobno. Przygotowaną masę wkładamy do lodówki na około pół godziny.
W tym czasie nagrzewamy piekarnik do 180 stopni Celsjusza (dolne i górne grzanie plus termoobieg). Na patelni rozgrzewamy masło klarowane i ze schłodzonej masy formujemy kulki, które układamy na gorącej patelni.
Obsmażamy z każdej strony, następnie odsączamy z nadmiaru tłuszczu i falafele fit układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Wkładamy do gorącego piekarnika i podpiekamy przez 10 minut. Falafele fit, czyli kulki z ciecierzycy gotowe. Podajemy z ulubioną surówką i sosem jogurtowo-czosnkowym. Smacznego!