Mamy rewolucję w piramidzie zdrowego żywienia. Eksperci Instytutu Żywności i Żywienia opublikowali bowiem nową Piramidę Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Znacząco różni się ona od swojej poprzedniczki z 2009 r. Nowa piramida zdrowego żywienia uwzględnia  wyniki najnowszych badań naukowych, między innymi WHO.Co nowego?

Najważniejsza w nowej Piramidzie żywieniowej jest aktywność fizyczna. Z kolei spośród produktów spożywczych najważniejsze są warzywa i owoce, które wskoczyły na pierwsze miejsce wśród grup produktów spożywczych zalecanych do spożycia. Zdeklasowały tym samym zboża, które w poprzedniej piramidzie zajmowały pierwsze miejsce.

Dziennie powinno się spożywać co najmniej 400 gramów warzyw i owoców, które można zastąpić sokiem, najlepiej wielowarzywnym. Trzy czwarte dziennego spożycia powinno przypadać na warzywa, a jedna czwarta – na owoce. Pamiętajmy, że owoce mają dużo cukru, dlatego najlepiej spożywać je w pierwszej połowie dnia. Na trzecim miejscu w nowej piramidzie są produkty zbożowe, w tym szczególnie pełnoziarniste. Kolejne miejsce należy do mleka i produktów mlecznych. Trzeba wypijać dziennie co najmniej dwie duże szklanki. Mleko można zastąpić jogurtem czy kefirem.

>>> 10 zasad zdrowego żywienia

Mięso jest dopiero na piątym miejscu i ma to być co najwyżej dodatek do warzyw. Zresztą zobaczcie sami.

piramida

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *